środa, 10 kwiecień 2024 09:06

Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krakowskie Przedmieście - Warszawa Krakowskie Przedmieście - Warszawa fot: pixabay

W dniu dzisiejszym, Warszawa stała się areną uroczystości, upamiętniających 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wśród uczestników znaleźli się najwyżsi rangą przedstawiciele polityczni i duchowni, a także zwykli obywatele, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom tragicznego wydarzenia, z 10 kwietnia 2010 roku.

Uroczystości upamiętniające ofiary

Obchody rocznicy, rozpoczęły się już o godzinie 8.00, mszą świętą w Kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca, zlokalizowanym przy Krakowskim Przedmieściu. Udział w nich wzięli m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także przedstawiciele rządu i lokalnych władz.

Symbolika i znaczenie apelu pamięci

Znaczącym momentem, był Apel Pamięci, który odbył się przed Pałacem Prezydenckim o symbolicznej godzinie 8.41, dokładnie w czasie, gdy 14 lat temu doszło do katastrofy. Na chodniku przed pałacem, ustawiono pęknięty krzyż, składający się z białych i czerwonych zniczy, a za nim umieszczono zdjęcie Marii i Lecha Kaczyńskich.

Wspólna refleksja nad tragedią

W trakcie uroczystości, odczytano nazwiska 96 ofiar katastrofy, co stanowiło moment refleksji nad tragedią, która połączyła przedstawicieli różnych stron politycznych w jednym, tragicznym momencie historii Polski. Prezydent Andrzej Duda, podczas wizyty w krypcie Katedry Wawelskiej, gdzie spoczywa para prezydencka, podkreślił znaczenie pamięci historycznej i oddania hołdu bohaterom, jakimi byli polscy oficerowie zamordowani w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej.

Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie, przypomniały o ważnym aspekcie współczesnej historii Polski, jakim jest pamięć o ofiarach tragedii. Uczestnictwo przedstawicieli różnych środowisk politycznych i społecznych świadczy o tym, że niezależnie od dzielących nas różnic, w momentach ważnych dla historii kraju, potrafimy zjednoczyć się, by wspólnie oddać hołd tym, którzy odeszli. Przemówienie ministra edukacji Barbary Nowackiej, podkreślające potrzebę zapamiętania i zrozumienia biografii ofiar, oraz uwagi na temat konfliktu politycznego i jego wpływu na pamięć narodową, stanowią ważny komentarz do sposobu, w jaki współczesna Polska radzi sobie z przeszłością.

Źródło: tvn24.pl