środa, 16 wrzesień 2020 10:14

Wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania

Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Każdy przedsiębiorca odpowiedzialny jest za wybór formy opodatkowania swojego biznesu. Należy, jednak pamiętać, że wybór ten podyktowany jest nie tylko rachunkiem ekonomicznym ale także rodzajem wykonywanej działalności, dla której przepisy prawne przewidują określone formy opodatkowania. W zależności od formy prawnej przedsiębiorca płaci albo podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), albo poda­tek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Podstawową formą opodatkowania podatkiem PIT jest skala podatkowa (tzw. zasady ogólne), gdzie obecnie stosowane są dwie stawki - 17% oraz 32%. W ramach podatku CIT wyróżnia się z kolei stawkę podstawową - 19% oraz preferencyjną - 9%.

Niewątpliwym plusem skali podatkowej jest prawo do pomniejszania przychodów o ponoszone koszty oraz stosowanie różnego rodzaju ulg. Ponadto rozwiązanie to pozwala na wspólne rozliczanie z małżonkiem lub prawo do rozliczania, jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niestety, po przekroczeniu dochodu na poziomie 85 528 zł, przedsiębiorca zmuszony jest do zapłaty podatku według stawki 32%, co sprawia, że forma ta staje się niekorzystna dla lepiej zarabiających.

Inną formą pozwalającą na odliczenie kosztów uzyskania przychodów jest podatek liniowy. Ze względu na stałą stawkę w wysokości 19% niezależną od osiąganego dochodu, rozwiązanie to może okazać się korzystniejsze dla dużej części podatników, których zarobki "wpadają" w II próg. Niestety forma ta nie daje prawa do skorzystania z większości ulg oraz nie pozwala na rozliczanie z partnerem, ponadto nie stosuje się w niej kwot wolnych.

Specyficzną formą opodatkowania jest ryczałt. Stawka podatku uzależniona jest, bowiem od rodzaju prowadzonej działalności, a podatek oblicza się nie od dochodu, a od przychodu. W związku z powyższym, forma ta może się okazać niekorzystna dla przedsiębiorców, którzy generują wysokie przychody, ale działają w oparciu o niską marżę. Dodatkowo, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wymienia katalog działalności wykluczonych z możliwości opodatkowania ryczałtem, a więc nie jest to forma dla każdego.

Ciekawym rozwiązaniem jest opodatkowanie w formie karty podatkowej, której wysokość ustalana jest w oparciu o rodzaj i rozmiar prowadzonej działalności, wielkość zatrudniania oraz wielkość miejscowości, w której firma działa. Podobnie jak w przypadku ryczałtu, nie jest to, jednak forma przeznaczona dla każdego, a katalog usług objęty kartą podatkową został szczegółowo określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Korzystanie z karty podatkowej nie wymaga prowadzenia skomplikowanej dokumentacji, przez co jest rozwiązaniem mniej czasochłonnym i tańszym. Opodatkowanie to może być, jednak niekorzystne dla tych. których działalność jest sezonowa ponieważ nawet w przypadku niższych zysków firma będzie zmuszona zapłacić podatek w pełnej wysokości.

Przed wyborem formy rozliczenia warto przeprowadzić symulację i zastanowić się nad plusami i minusami każdego z tych rozwiązań. Właściwy wybór formy opodatkowania może, bowiem przyczynić się do znacznych oszczędności. W podjęciu takiej decyzji powinno pomóc dobre biuro rachunkowe - np. Cube Account (https://cube-account.pl). Więcej informacji na temat firmy znajdziecie Państwo pod adresem: https://cube-account.pl/o-firmie.

  • Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie
    Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie

    Dzisiejszej nocy, doszło do próby podpalenia Synagogi Nożyków, znajdującej się przy ulicy Twardej 6 w Warszawie. Zdarzenie to, zgłoszono Komendzie Stołecznej Policji. Synagoga ta, jest jedyną działającą przedwojenną synagogą w stolicy i od lat jest ważnym obiektem dla polskiej społeczności żydowskiej.

    Napisano środa, 01 maj 2024 10:05
  • Nielegalna jazda pod wpływem narkotyków po ulicach Warszawy
    Nielegalna jazda pod wpływem narkotyków po ulicach Warszawy

    W alei Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, doszło do zatrzymania kierowcy prywatnej karetki, który mimo licznych zakazów sądowych prowadził pojazd. Po zatrzymaniu przez policję, okazało się , że mężczyzna, był pod wpływem narkotyków. Zdarzenie to rzuca światło na poważne problemy związane z bezpieczeństwem na drogach i odpowiedzialnością zawodową osób prowadzących pojazdy służbowe.

    Napisano wtorek, 30 kwiecień 2024 09:58
  • Złodziej sprzętu elektronicznego na warszawskiej Woli zatrzymany
    Złodziej sprzętu elektronicznego na warszawskiej Woli zatrzymany

    Policjanci z warszawskiej Woli, zakończyli skutecznie dochodzenie w sprawie kradzieży, która miała miejsce w sklepie ze sprzętem elektronicznym. Zatrzymano 28 – letniego mężczyznę, który został oskarżony o kradzież towaru, o łącznej wartości przekraczającej 19 tysięcy złotych.

    Napisano poniedziałek, 29 kwiecień 2024 11:31
  • Remonty i objazdy w centrum Warszawy w weekend
    Remonty i objazdy w centrum Warszawy w weekend

    Tuż przed nadchodzącym, długim weekendem majowym, mieszkańcy i goście stolicy, będą musieli zmierzyć się z poważnymi zmianami w organizacji ruchu. Remonty ulic, w rejonach najbardziej reprezentacyjnych lokalizacji, takich jak Plac Teatralny, Nowy Świat czy Powiśle, spowodują konieczność korzystania z objazdów i zmodyfikowania tras komunikacji miejskiej. Działania te, są niezbędne do poprawy warszawskiej infrastruktury drogowej.

    Napisano piątek, 26 kwiecień 2024 11:31
  • Plac Pięciu Rogów w Warszawie - miejsce zmian i interakcji
    Plac Pięciu Rogów w Warszawie - miejsce zmian i interakcji

    Plac Pięciu Rogów, zlokalizowany w centrum miasta, jest jednym z tych miejsc, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom urbanistycznym, zyskały nowe oblicze i funkcję. Od momentu swojego otwarcia stał się punktem, który nie tylko służy mieszkańcom jako przestrzeń publiczna, ale również, jako miejsce licznych badań urbanistycznych. Wprowadzenie rzeźby "Pisklę. Drozd śpiewak" Joanny Rajkowskiej oraz systematyczne monitorowanie ruchu i interakcji społecznych dodatkowo podkreślają unikalność tego miejsca.

    Napisano czwartek, 25 kwiecień 2024 08:43