poniedziałek, 17 maj 2021 07:54

Jak często można robić badanie densytometryczne kości?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
densytometria kości densytometria kości pixabay

Badanie densytometryczne pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości, której obniżenie to jeden z czynników determinujących diagnostykę osteoporozy.

Choroba ta często nie daje żadnych objawów, aż do wystąpienia nagłego złamania po stosunkowo niedużym urazie. Densytometria jest badaniem bezpiecznym i bezinwazyjnym. Jaka jest zalecana częstotliwość jego przeprowadzania?

Kiedy należy wykonać badanie gęstości kości?

Densytometrię wykonuje się przede wszystkim u osób ze złamaniami osteoporotycznymi kości, np. szyjki kości udowej. Badanie to należy przeprowadzać także w przypadku występowania chorób i stanów, które wynikają bezpośrednio z niskiej lub utraconej masy kostnej. Dotyczy to bardzo wielu pacjentów, np. z predyspozycjami genetycznymi, niedoborami pokarmowymi czy niedoborami hormonalnymi.

Badanie gęstości kości przeprowadza się u kobiet po menopauzie, a także u osób z chorobami nerek, chorobami reumatycznymi czy chorobami układu pokarmowego. Densytometria zalecana jest w przypadku przyjmowania niektórych leków, a także celem monitorowania skuteczności leczenia preparatami zwiększającymi gęstość mineralną kości (czytaj więcej w artykule: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/)

Jak przebiega densytometria?

Badanie gęstości kości nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i jest stosunkowo krótkie, ponieważ trwa około 15 minut. Obecnie najczęściej stosuje się metodę dwuwiązkowej absorbcjometrii rentgeneowskiej, w której wykorzystywana jest niewielka dawka promieniowania rentgenowskiego. Promienie X naświetlają wybrany obszar szkieletu, zwykle w jednej z trzech okolic.

Najczęściej pomiary dotyczą bliższego odcinka kości udowej lub lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a w przypadku braku innej możliwości - kości przedramienia. Naświetlanie całego szkieletu przeprowadza się rzadziej, zwykle u dzieci. Po dokonaniu pomiaru pochłoniętej wiązki i odpowiednim przekształceniu, wynik badania przedstawiany jest jako gęstość powierzchniowa kości. Densytometria radziej przeprowadza się także metodą ultradźwiękową lub poprzez tomografię ultradźwiękową.

Jaka częstotliwość badania gęstości kości jest optymalna?

Jeżeli wyniki badań są prawidłowe i osteoporoza nie została potwierdzona, zaleca się wykonywanie densytometrii co dwa lata. W przypadku rozpoznania odstępstw od normy, terminy kolejnych badań powinien ustalić lekarz prowadzący. Nie istnieją przeciwwskazania do częstszego przeprowadzania densytometrii, jednak demineralizacja kości postępuje stopniowo i zwykle nie ma potrzeby powtarzania tej procedury w krótkich odstępach czasu.

U mężczyzn po 60. roku życia i kobiet po 50. roku życia, a także innych osób z czynnikami ryzykami złamań osteoporotycznych, częstotliwość może być większa. Kolejne badania densytometryczne powinny być jednak wykonywane na tym samym aparacie, ponieważ zwiększa do pewność powtarzalności wyników.

  • Wypadek na przystanku tramwajowym w centrum Warszawy
    Wypadek na przystanku tramwajowym w centrum Warszawy

    Dzisiaj w godzinach porannych, w centrum Warszawy, na przystanku w okolicy Muzeum Narodowego, doszło do dramatycznego wypadku, w którym dziecko wpadło pod tramwaj linii numer 7. Zaalarmowane służby ratunkowe, szybko przystąpiły do akcji.

    Napisano poniedziałek, 06 maj 2024 09:43
  • Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Warszawie
    Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Warszawie

    3 maja, data uchwalenia Konstytucji, jest obchodzona w Polsce z wielką pompą i uroczystościami, mającymi podkreślić wagę tego wydarzenia oraz niepodległość i suwerenność państwa. W tym roku, oprócz tradycyjnych obchodów, Prezydent RP Andrzej Duda, dokonał ważnych mianowań w strukturach dowódczych Wojska Polskiego, co jest znaczącym wydarzeniem w kontekście współczesnych wyzwań bezpieczeństwa.

    Napisano piątek, 03 maj 2024 09:39
  • Zatrzymany 16 - latek za próbę podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie
    Zatrzymany 16 - latek za próbę podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie

    W nocy z wtorku na środę, w Warszawie, nieznany sprawca usiłowali podpalić, jeden z najważniejszych zabytków historycznych i religijnych miasta - synagogę Nożyków. Podejrzanym okazał się 16 - letni obywatel Polski, który został zatrzymany, dzięki współpracy funkcjonariuszy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz Komendy Stołecznej Policji, przy wsparciu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

    Napisano czwartek, 02 maj 2024 08:56
  • Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie
    Próba podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie

    Dzisiejszej nocy, doszło do próby podpalenia Synagogi Nożyków, znajdującej się przy ulicy Twardej 6 w Warszawie. Zdarzenie to, zgłoszono Komendzie Stołecznej Policji. Synagoga ta, jest jedyną działającą przedwojenną synagogą w stolicy i od lat jest ważnym obiektem dla polskiej społeczności żydowskiej.

    Napisano środa, 01 maj 2024 10:05
  • Nielegalna jazda pod wpływem narkotyków po ulicach Warszawy
    Nielegalna jazda pod wpływem narkotyków po ulicach Warszawy

    W alei Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, doszło do zatrzymania kierowcy prywatnej karetki, który mimo licznych zakazów sądowych prowadził pojazd. Po zatrzymaniu przez policję, okazało się , że mężczyzna, był pod wpływem narkotyków. Zdarzenie to rzuca światło na poważne problemy związane z bezpieczeństwem na drogach i odpowiedzialnością zawodową osób prowadzących pojazdy służbowe.

    Napisano wtorek, 30 kwiecień 2024 09:58