piątek, 11 luty 2022 19:37

Kiedy stosować lek z biotyną?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Biotyna jako lek Biotyna jako lek Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Osoby skarżące się na wypadanie włosów, zwykle słyszą, że powinny zażywać preparaty z biotyną, ponieważ ta substancja dobrze wpływa na kondycję włosów. W jakich jeszcze sytuacja warto przyjmować lek z biotyną?

 

Wiele osób słyszało, że biotyna korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Dlatego biotyna w tabletkach jest chętnie stosowana przez osoby, które chcą zadbać o swój wygląd. Warto jednak wiedzieć, czym dokładnie jest ta substancja i jakie mogą być oznaki niedoboru biotyny. O czym musisz wiedzieć, zanim wybierzesz lek na włosy z biotyną?

Czym jest biotyna?

Biotyna, inaczej witamina B7 lub H, należy do witamin z grupy B. Bierze ona udział w syntezie aminokwasów, kwasów tłuszczowych i cukrów. Choć jest powszechnie znana jako witamina mająca wpływ na stan skóry, włosów i paznokci, biotyna wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki zawartości cząsteczek siarki, które biorą udział w budowie keratyny, świetnie wpływa na stan włosów i paznokci. Warto też pamiętać, że biotyna może opóźniać proces siwienia włosów. Z kolei obecność witaminy B7 w komórkach sprawia, że skóra jest mocna i odporna na uszkodzenia. Biotyna pomaga też w przypadku problemów z trądzikiem i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. 

Biotyna wpływa nie tylko na wygląd, ale też na prawidłową pracę całego organizmu. Stabilizuje poziom glukozy, przyspiesza przemianę materii, wzmacnia też pracę tarczycy i trzustki. Razem z witaminą K pełni ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi. Pozwala też zapobiegać drętwieniu kończyn i skurczom. Biotyna wpływa też pozytywnie na stan psychiczny. Szczególnie istotna jest w sytuacjach stresowych, ponieważ wtedy wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B7.

Kiedy stosować lek z biotyną?

Piękne włosy i gładka cera to marzenie wielu osób, a w osiągnięciu takich efektów niezastąpiona jest biotyna. Znajdziemy ją w takich produktach spożywczych jak: podroby, drożdże, soja, soczewica i żółtko jaja. W niewielkich ilościach występuje też w nabiale, rybach i niektórych warzywach. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania warto jednak przyjmować preparaty z biotyną w tabletkach. Biotyna jako lek dobrze się sprawdza w wielu sytuacjach. Jest pomocna między innymi po zakończonej antybiotykoterapii. Powinny też po nią sięgnąć osoby, które chciałyby poprawić stan swoich włosów, paznokci i skóry. Wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, stany zapalne skóry – jeśli zmagasz się z tymi problemami, biotyna może pomóc. Wcześniej warto jednak skonsultować się z lekarzem i zrobić niezbędne badania, aby wykluczyć inne przyczyny występujących dolegliwości.

Co może świadczyć o niedoborze biotyny?

Niedobory biotyny nie występują często, jednak kiedy to nastąpi, zwykle wiąże się z dokuczliwymi objawami. Dotyczą one nie tylko wyglądu skóry i włosów, ale też samopoczucia. Wśród objawów niedoboru biotyny są m.in.:

  • senność, 
  • chroniczne zmęczenie,
  • apatia,
  • stany lękowe,
  • drętwienie dłoni,
  • wypadające włosy,
  • rozdwajające się paznokcie,
  • zmiany skórne (trądzik, łojotok, łupież, łuszczenie się skóry).

W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy wykonać badanie laboratoryjne, aby sprawdzić poziom witaminy H w organizmie. Mimo nieprzyjemnych dolegliwości po zastosowaniu leku z biotyną już po kilku dniach można zauważyć efekty. Warto pamiętać, że przyjmowanie biotyny może wpływać na wyniki niektórych badań, między innymi tarczycowych. Dlatego zaleca się, aby przed wykonaniem planowanych badań laboratoryjnych odstawić preparaty z biotyną, na kilka dni przed badaniem.

  • Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary
    Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary

    W piątek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował o zatrzymaniu 50 - letniego mężczyzny, podejrzewanego o zabójstwo swojej 84 - letniej matki. Ciało kobiety, znaleziono w bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie. Trwa śledztwo, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, tego tragicznego wydarzenia.

    Napisano piątek, 17 maj 2024 08:06
  • Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37
    Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37

    Nadzór budowlany, odgrywa ważną rolę w procesie budowy budynków, ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwa i zgodność realizowanych inwestycji, z aktualnie obowiązującymi przepisami. Przypadek budynku przy ulicy Śródziemnomorskiej 37, na warszawskim Mokotowie jest przykładem skomplikowanej drogi, jaką niekiedy musi przejść projekt deweloperski, od momentu planowania, po finalne oddanie do użytku.

    Napisano środa, 15 maj 2024 17:21
  • Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli  
    Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli   

    W lipcu tego roku, niektórych mieszkańców stolicy, czeka znacząca zmiana, dotycząca organizacji wsparcia na rynku pracy. Urząd Pracy m.st. Warszawy, przenosi swoje usługi do nowego obiektu, co nie tylko oznacza zmianę adresu, ale również wyznacza nowe standardy w obsłudze klientów. Nowe "Centrum Kariery", zlokalizowane przy ulicy Kasprzaka 18/20 w dzielnicy Wola, ma stać się symbolem nowoczesnej i efektywnej pomocy, dla wszystkich poszukujących pracy, doradztwa zawodowego, szkoleń czy wsparcia w zakładaniu własnej działalności.

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 16:40
  • To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control
    To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control

    Codziennie spędzasz godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów? Twoje oczy są więc narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Taka ekspozycja może prowadzić do poważnych dolegliwości. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się szkła Blue Control. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, jak działają!

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:08
  • Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44
    Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44

    W nocy z soboty na niedzielę, doszło do dramatycznych wydarzeń w Warszawie, które skutkowały całkowitym zniszczeniem centrum handlowego Marywilska 44. Pożar objął sześć hal, w których zlokalizowanych było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, prowadzonych głównie przez przedsiębiorców pochodzenia wietnamskiego oraz innych narodowości. Tragiczne zdarzenie, nie tylko zabrało dorobek życia wielu rodzin, ale również postawiło pod znakiem zapytania przyszłość biznesową tego miejsca.

    Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 09:02