wtorek, 16 maj 2023 09:50

Operacje zastępcze po uszkodzeniu nerwu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
chirurgia ręki chirurgia ręki mat.prasowe

Trwałe, nienaprawialne uszkodzenie nerwu w kończynie górnej prowadzi do głębokiego kalectwa i niezdolności do normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że w wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia nerwu, mimo przeprowadzonych wcześniej zabiegów rekonstrukcyjnych. W sytuacji gdy wszystkie możliwości naprawienia nerwu, łącznie z przeszczepem i innymi metodami, nie przyniosły rezultatu, rozwiązaniem może być operacja zastępcza.

 

Na czym polegają operacje zastępcze?

Wielu pacjentów, otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności, jest przekonanych, że nic więcej nie da się zrobić i rezygnuje z dodatkowych zabiegów rekonstrukcji nerwów, które pozwoliłyby na powrót funkcji ręki. Tymczasem istnieją pewne metody z zakresu chirurgii ręki, które pozwalają odtworzyć funkcję mięśni, mimo że brak jest nerwu, który je pobudza. 

Operacja zastępcza polega na zastąpieniu uszkodzonych mięśni innymi mięśniami, które są w stanie przejąć ich funkcję i zawiadywać daną częścią kończyny, np. nadgarstkiem, palcami czy kciukiem. Dokonując transferu na mięśnie, które są porażone przez brak bodźca nerwowego, uruchamiane są niesprawne dotąd części kończyny, umożliwiając np. wyprost palców, wyprost nadgarstka czy otwarcie ręki. Odbywa się to kosztem utracenia częściowej funkcji tych mięśni, jednak korzyści, jakie można uzyskać dzięki operacji zastępczej, są nieporównywalnie większe.

Operacja zastępcza – wskazania

Niesprawność najczęściej dotyczy nerwu promieniowego lub pośrodkowego. Często pojawiającą się kontuzją, prowadzącą do trwałego porażenia mięśni jest także tzw. wysokie uszkodzenie nerwu łokciowego. Dochodzi wówczas do uszkodzenia zginaczy oraz mięśni krótkich ręki. Jest to bardzo trudna sytuacja dla pacjenta, ponieważ prowadzi do nieprawidłowego ustawienia ręki, zaburzenia chwytu, znacznego obniżenia siły i dużego ograniczenia możliwości wykonywania ruchów precyzyjnych. Zwykle w takim przypadku orzeka się u pacjenta trwałą niezdolność do funkcjonowania w zakresie pracy. Bardzo często wiąże się to z otrzymaniem pierwszej grupy inwalidzkiej. 

Operacje zastępcze planuje się i wykonuje indywidualnie w zależności od zamierzonego rezultatu. Chirurg bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby zgłaszane przez pacjenta, które zależą od charakteru jego pracy i codziennego funkcjonowania. Są to zabiegi dosyć trudne, wymagające dużej wiedzy specjalistycznej. Dlatego operacje zastępcze nerwów wykonywane są tylko przez doświadczonych chirurgów w ośrodkach, które specjalizują się w chirurgii ręki.

Chirurgia ręki – liczy się czas

Operacja zastępcza uszkodzonych nerwów jest w stanie wyraźnie poprawić codzienne funkcjonowanie i komfort życia pacjenta. Duże znaczenie ma tu jednak czynnik czasu, ponieważ im dłużej pacjent pozostaje w stanie bezczynności, tym bardziej odzwyczaja się od pewnej rutyny życia. Bardzo trudno jest mu później powrócić do wykonywania czynności, które realizował przed uszkodzeniem nerwów. Poza tym wraz z upływem czasu dochodzi do osłabienia innych mięśni, nie tylko tych, które są porażone przez brak pobudzenia przez nerw. Słabsze mięśnie gorzej nadają się do przeniesienia na mięśnie porażone, co może utrudniać rekonstrukcję.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości rekonstrukcji nerwów, zapisz się na konsultację z chirurgiem ręki w Model Med: https://www.modelmed.pl/kontakt/

  • Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary
    Tragedia na warszawskim Mokotowie - zatrzymano syna ofiary

    W piątek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował o zatrzymaniu 50 - letniego mężczyzny, podejrzewanego o zabójstwo swojej 84 - letniej matki. Ciało kobiety, znaleziono w bloku mieszkalnym na warszawskim Mokotowie. Trwa śledztwo, mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, tego tragicznego wydarzenia.

    Napisano piątek, 17 maj 2024 08:06
  • Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37
    Warszawa - pozwolenie na użytkowanie budynku przy Śródziemnomorskiej 37

    Nadzór budowlany, odgrywa ważną rolę w procesie budowy budynków, ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwa i zgodność realizowanych inwestycji, z aktualnie obowiązującymi przepisami. Przypadek budynku przy ulicy Śródziemnomorskiej 37, na warszawskim Mokotowie jest przykładem skomplikowanej drogi, jaką niekiedy musi przejść projekt deweloperski, od momentu planowania, po finalne oddanie do użytku.

    Napisano środa, 15 maj 2024 17:21
  • Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli  
    Nowa siedziba warszawskiego Urzędu Pracy - centrum Woli   

    W lipcu tego roku, niektórych mieszkańców stolicy, czeka znacząca zmiana, dotycząca organizacji wsparcia na rynku pracy. Urząd Pracy m.st. Warszawy, przenosi swoje usługi do nowego obiektu, co nie tylko oznacza zmianę adresu, ale również wyznacza nowe standardy w obsłudze klientów. Nowe "Centrum Kariery", zlokalizowane przy ulicy Kasprzaka 18/20 w dzielnicy Wola, ma stać się symbolem nowoczesnej i efektywnej pomocy, dla wszystkich poszukujących pracy, doradztwa zawodowego, szkoleń czy wsparcia w zakładaniu własnej działalności.

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 16:40
  • To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control
    To musisz wiedzieć, gdy kupujesz okulary ze szkłami Blue Control

    Codziennie spędzasz godziny przed ekranami komputerów, smartfonów czy tabletów? Twoje oczy są więc narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego. Taka ekspozycja może prowadzić do poważnych dolegliwości. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się szkła Blue Control. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, jak działają!

    Napisano wtorek, 14 maj 2024 13:08
  • Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44
    Podjęto decyzję odbudowy centrum handlowego Marywilska 44

    W nocy z soboty na niedzielę, doszło do dramatycznych wydarzeń w Warszawie, które skutkowały całkowitym zniszczeniem centrum handlowego Marywilska 44. Pożar objął sześć hal, w których zlokalizowanych było ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, prowadzonych głównie przez przedsiębiorców pochodzenia wietnamskiego oraz innych narodowości. Tragiczne zdarzenie, nie tylko zabrało dorobek życia wielu rodzin, ale również postawiło pod znakiem zapytania przyszłość biznesową tego miejsca.

    Napisano poniedziałek, 13 maj 2024 09:02